|

Iga Świątek ma specjalną wiadomość dla Karoliny Muchovej po brutalnych 10 miesiącach Czechów.

Iga Świątek zareagowała na ogłoszenie powrotu Karoliny Muchovej do tenisa.

Numer jeden światowego rankingu Iga Świątek wysłała bardzo elegancką wiadomość do Karoliny Muchovej, ciesząc się z powrotu jej rywalki z finału French Open 2023 po bardzo trudnym 10-miesięcznym okresie.

Muchova, która była jedną z najlepszych zawodniczek na WTA Tour w ubiegłym roku, doznała bolesnego zakończenia 2023 roku po kontuzji prawego nadgarstka, którą odniosła podczas swojego występu w półfinale US Open. Po US Open Muchova nie zdołała wrócić do formy na Finały WTA, a po tym jak jej powrót nie przebiegał zgodnie z planem, zdecydowała się na operację nadgarstka w lutym 2024 roku.

Z powodu kilku niepowodzeń w procesie rekonwalescencji, wicemistrzyni French Open z 2023 roku została wyłączona z gry na 10 miesięcy – co jest dość długim okresem, biorąc pod uwagę, że na początku swojej kontuzji czeska tenisistka liczyła na szybki powrót do gry po krótkim odpoczynku i leczeniu.

Jednak w ostatnich tygodniach Muchova była w stanie trenować bez większych problemów zdrowotnych i teraz jest gotowa rozpocząć swoje comeback na turnieju WTA 500 w Eastbourne w przyszłym tygodniu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze w Eastbourne, była światowa ósemka zadebiutuje również na wielkoszlemowym Wimbledon.

“10 miesięcy przerwy, ale wreszcie spotykam was na turniejach. Eastbourne & Wimbledon,” ogłosiła Muchova w czwartek.

Ogłoszenie Muchovej ucieszyło wielu fanów tenisa, a także Świątek, która zareagowała na wiadomość pisząc: “Dobrze cię widzieć z powrotem!”

Dobrze cię widzieć z powrotem! 💪🏼— Iga Świątek (@iga_swiatek) 20 czerwca 2024

Muchova prawie zaskoczyła Świątek w zeszłorocznym finale French Open Na początku French Open 2023 nikt nie brał Muchovej na poważnie jako kandydatki do tytułu w Roland Garros. Jednak po rozpoczęciu swojej kampanii French Open 2023 zwycięstwem nad numerem 9 na świecie Marią Sakkari, Muchova odrobiła stratę 2-5 w półfinale, aby zaskoczyć dwukrotną mistrzynię wielkoszlemową Arynę Sabalenkę.

W swoim pierwszym finale French Open – grając przeciwko królowej kortów ziemnych Świątek – Muchova była blisko wywalczenia kolejnego niespodziewanego zwycięstwa, prowadząc 4-3 w trzecim secie i serwując przed tym, jak Polka odpowiedziała dwoma przełamaniami z rzędu, aby uciec z wynikiem 6-2, 5-7, 6-4.Chwilę po zabezpieczeniu zwycięstwa, Świątek radośnie świętowała, co wyraźnie pokazało, pod jak dużym napięciem i stresem była podczas spotkania z Muchovą.

Po meczu Świątek przyznała, że miała na uwadze wcześniejsze zwroty akcji w meczach Muchovej.”Nie wiem. Na początku byłem zaskoczona, bo widziałam wszystkie te mecze Karoliny, gdy wracała z takich wyników, ale przed piłką meczową nie myślałem, że to się teraz stanie. Po prostu zagrałem – dałem z siebie wszystko. Ale byłem trochę zaskoczony, że to się faktycznie stało, wiesz. Ona zawsze wracała,” powiedziała Świątek po wygranej z Muchovą w finale French Open 2023.”Wtedy poczułem, że nie wiem, nie wiem, co czułem.

Trudno to opisać. Ale dużo szczęścia. Nagle poczułem się zmęczony tymi trzema tygodniami. Moje mecze nie były może fizycznie wyczerpujące, ale jest dość trudno utrzymać koncentrację przez te prawie trzy tygodnie.”Co powiedziała Muchova po nieznacznej przegranej z Świątek? Mimo że Muchova miała udane French Open, Świątek weszła do finału jako wielka faworytka, a Polka prowadziła 6-2, 3-0 po secie i połowie. Ale potem Muchova zaskakująco wróciła do gry, zmuszając do decydującego seta i niemal dokonała tego, co byłoby ogromnym zaskoczeniem.

“Różnica, no, można było zobaczyć różnicę w pierwszym secie i połowie, myślę. Czułem się trochę wolno, powiedziałbym, i Iga, oczywiście zazwyczaj ma te świetne starty do meczów, powiedziałbym. Gdy jest w rozpędzie, trudno ją przełamać,” powiedziała Muchova po przegranej.

“Ale próbowałem nadal zmieniać tempo i wyprowadzać ją z rytmu, a potem w drugim secie, z jednym przełamaniem, które tam osiągnąłem, trochę ożyłem.”Czułem, że potem w trzecim secie różnica nie była taka duża. Mieliśmy obie szanse. Tak, nie wykorzystałem ich tak dobrze, jak ona.”Będzie interesujące zobaczyć, jak potoczy się powrót Muchovej do gry w Eastbourne i jak będzie wyglądać po 10 miesiącach przerwy w tenisie.

W swoim pierwszym finale French Open – grając przeciwko królowej kortów ziemnych Świątek – Muchova była blisko wywalczenia kolejnego niespodziewanego zwycięstwa, prowadząc 4-3 w trzecim secie i serwując przed tym, jak Polka odpowiedziała dwoma przełamaniami z rzędu, aby uciec z wynikiem 6-2, 5-7, 6-4.Chwilę po zabezpieczeniu zwycięstwa, Świątek radośnie świętowała, co wyraźnie pokazało, pod jak dużym napięciem i stresem była podczas spotkania z Muchovą.Po meczu Świątek przyznała, że miała na uwadze wcześniejsze zwroty akcji w meczach Muchovej.”Nie wiem. Na początku byłem zaskoczona, bo widziałam wszystkie te mecze Karoliny, gdy wracała z takich wyników, ale przed piłką meczową nie myślałem, że to się teraz stanie. Po prostu zagrałem – dałem z siebie wszystko. Ale byłem trochę zaskoczony, że to się faktycznie stało, wiesz. Ona zawsze wracała,” powiedziała Świątek po wygranej z Muchovą w finale French Open 2023.”Wtedy poczułem, że nie wiem, nie wiem, co czułem. Trudno to opisać. Ale dużo szczęścia. Nagle poczułem się zmęczony tymi trzema tygodniami. Moje mecze nie były może fizycznie wyczerpujące, ale jest dość trudno utrzymać koncentrację przez te prawie trzy tygodnie.”Co powiedziała Muchova po nieznacznej przegranej z Świątek?Mimo że Muchova miała udane French Open, Świątek weszła do finału jako wielka faworytka, a Polka prowadziła 6-2, 3-0 po secie i połowie. Ale potem Muchova zaskakująco wróciła do gry, zmuszając do decydującego seta i niemal dokonała tego, co byłoby ogromnym zaskoczeniem.”Różnica, no, można było zobaczyć różnicę w pierwszym secie i połowie, myślę. Czułem się trochę wolno, powiedziałbym, i Iga, oczywiście zazwyczaj ma te świetne starty do meczów, powiedziałbym. Gdy jest w rozpędzie, trudno ją przełamać,” powiedziała Muchova po przegranej.”Ale próbowałem nadal zmieniać tempo i wyprowadzać ją z rytmu, a potem w drugim secie, z jednym przełamaniem, które tam osiągnąłem, trochę ożyłem.”Czułem, że potem w trzecim secie różnica nie była taka duża. Mieliśmy obie szanse. Tak, nie wykorzystałem ich tak dobrze, jak ona did.”Będzie interesujące zobaczyć, jak potoczy się powrót Muchova do gry w Eastbourne i jak będzie wyglądać po 10 miesiącach przerwy w tenisie.Oprócz sportowych wyzwań, z jakimi się zmierzy, Muchova musiała przejść również przez emocjonalne wstrząsy związane z długim okresem rekonwalescencji i niepewnością co do powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Ten okres może być wyjątkowo trudny dla sportowca, który jest przyzwyczajony do intensywnego treningu i rywalizacji na najwyższym poziomie.Jednak Muchova okazała się wyjątkowo silną i determinowaną zawodniczką, co było widoczne w jej podejściu do rehabilitacji i powrotu do gry. Jej determinacja i motywacja, aby wrócić na korty po tak długiej przerwie, są godne podziwu i stanowią inspirację dla innych sportowców.Świat tenisowy z niecierpliwością czeka na powrót Muchovej i cieszy się z faktu, że ponownie będzie mogła rywalizować na najwyższym poziomie. Jeśli będzie w stanie odzyskać pełną formę fizyczną i tenisową, Muchova może ponownie stać się groźną rywalką dla najlepszych zawodniczek na światowych kortach.Podsumowując, powrót Karoliny Muchovej do tenisa po długiej przerwie jest wydarzeniem, które zyskało dużą uwagę i wsparcie zarówno wśród fanów, jak i wśród zawodników. Jej determinacja, aby pokonać przeciwności losu i wrócić do pełnej aktywności sportowej, jest dowodem na jej si