Sporty Aleksandra Mirosław Z Polski Zdobywa Złoto W Debiucie We Wspinaczce Na Czas Na Igrzyskach Olimpijskich W Paryżu

Aleksandra Mirosław z Polski przeszła do historii jako pierwsza mistrzyni olimpijska we wspinaczce na czas
Przez Web Desk
7 Sierpnia 2024

W emocjonujących zawodach Polka Aleksandra Mirosław zapisała się na kartach historii, zostając pierwszą mistrzynią olimpijską we wspinaczce na czas, kończąc wspinaczkę po ścianie w czasie zaledwie 6,10 sekundy.

Według doniesień stacji NBC Olympics nieznacznie wyprzedziła Chinkę Deng Lijuan, która zdobyła srebro z czasem życiowym 6,18 sekundy.

W walce o brąz Indonezyjka Rajiah Sallsabillah zmierzyła się z Polką Aleksandrą Kalucką.

Obie zawodniczki uzyskały w półfinale najlepsze czasy życiowe: Kalucka uzyskała czas 6,34 sekundy, a Sallsabillah 6,41 sekundy.

Kalucka objęła prowadzenie na początku finału, natomiast Sallsabillah straciła prowadzenie i nie stanęła na podium.

„Byłam tak szczęśliwa i nie mogłam uwierzyć, że właśnie zdobyłam brązowy medal. Jestem super szczęśliwa i dumna z siebie, że to zrobiłam” – powiedziała Kalucka.

Tymczasem Amerykanka Emma Hunt mocno rozpoczęła ćwierćfinałowy wyścig z Sallsabillah, ale poślizgnęła się w połowie i straciła szansę na awans.

Sallsabillah awansowała do półfinału, ale została pokonana przez Deng, która ukończyła bieg w 6,38 sekundy. Deng wcześniej pokonała Indonezyjkę Dewi Made Ritę Kusumę Desak, ustanawiając rekord życiowy 6,363 sekundy.

Aleksandra Mirosław w półfinale pobiła również rekord świata we wspinaczce na czas kobiet, uzyskując czas 6,06 sekundy. Zademonstrowała w ten sposób niesamowity talent i zapewniła sobie historyczne złoto olimpijskie.