Natalia Kaczmarek jak Irena Szewińska. Komentarze nie były przypadkowe

Natalia Kaczmarek została brązową medalistką igrzysk olimpijskich w Paryżu! Jednocześnie nasza reprezentantka zrobiła coś, co nie udawało się polskim biegaczom od 48 lat. Zdobyła pierwszy od 1976 r. indywidualny medal dla Polski w biegu na 400 m. Nie bez powodu jeszcze przed finałem Przemysław Babiarz na antenie TVP Sport nawiązał do Ireny Szewińskiej.

Znakomita końcówka i dobrze rozplanowany cały bieg finałowy sprawiły, że Natalia Kaczmarek wywalczyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu. To pierwszy na tej imprezie krążek dla polskiej lekkoatletyki. Kaczmarek jednocześnie nawiązała do sukcesu Ireny Szewińskiej z 1976 r., gdy ta w finale biegu na 400 m biła rekord świata.

Natalia Kaczmarek nawiązała do “nokautu” Ireny Szewińskiej
Brąz Kaczmarek jest pierwszym indywidualnym polskim krążkiem na igrzyskach olimpijskich na dystansie 400 m. Ostatni raz ta sztuka udała się Irenie Szewińskiej w trakcie olimpiady w Montrealu w 1976 r. Nasza zawodniczka była wówczas bezkonkurencyjna, ustanawiając rekord świata z wynikiem 49,29 s.

Szewińska zdystansowała wówczas rywalki. Dwie kolejne zawodniczki, reprezentantki NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna), Christiana Brehmer i Ellen Streid, przybiegły na metę ponad sekundę po Szewińskiej.

“Ostro idzie, ostro, ale ma chyba jeszcze zapas” — emocjonował się komentator w trakcie biegu Szewińskiej. “To był nokaut. Tak wysokiego zwycięstwa chyba jeszcze w tych finałach tutaj nie oglądaliśmy” — dodał, gdy zawodniczki już przekroczyły metę.

Babiarz porównał Natalię Kaczmarek do Ireny Szewińskiej. Nie bez powodu!
Nie bez przyczyny Przemysław Babiarz jeszcze zaraz przed rozpoczęciem finału z udziałem Kaczmarek nawiązał do Szewińskiej. Wcześniej inni dziennikarze również zwracali uwagę na podobieństwa m.in. w warunkach fizycznych obu biegaczek — Irena Szewińska mierzyła 176 cm, Natalia Kaczmarek ma zaś 174 cm wzrostu. W czerwcu w finale mistrzostw Europy Kaczmarek z czasem 48,98 pobiła też 48-letni rekord polski w biegu na 400 m należący do Szewińskiej.

Już w samym finale igrzysk olimpijskich w Paryżu Kaczmarek dobrze wystartowała i od samego początku trzymała się z przodu. Na ostatnią prostą wpadła jako czwarta, ale dzięki znakomitemu finiszowi była w stanie zdobyć brąz. Na mecie zameldowała się z czasem 48,98 s. Wygrała Dominikanka Marileidy Paulino, która pobiła rekord olimpijski (48,17 s.). Drugie miejsce zajęła reprezentantka Bahrajnu Salwa Eid Naser (48,53 s.).