Tenis: Sinner, zajmująca pierwsze miejsce w rankingu, i Sabalenka, numer 2 wśród kobiet, zdobywają tytuły w Cincinnati

Sabalenka pokonała Jessicę Pegulę 6:3, 7:5, zdobywając swój pierwszy tytuł od styczniowego Australian Open.

Sinner, który w piątek skończył 23 lata, pokonał Amerykanina Francesa Tiafoe 7-6 (4), 6-2 i został najmłodszym mistrzem Cincinnati od czasu zwycięstwa 21-letniego Andy’ego Murraya w 2008 roku.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem w takiej sytuacji” – powiedział Sinner. „Po prostu staram się tak dalej psychicznie. Ważne jest, żeby się zregenerować, żeby być gotowym na Nowy Jork. To jest najważniejsze”.

US Open rozpoczyna się 26 sierpnia w Nowym Jorku.

Sinner i Tiafoe grali w swoich pierwszych finałach w Cincinnati, a ich najlepszym wynikiem była trzecia runda.

Tiafoe wymusił tie-breaka w pierwszym secie, ale trzy błędy z rzędu doprowadziły do porażki 7-6.

Sinner prowadził 5-1 w drugiej partii, ale Tiafoe obronił trzy piłki meczowe i podwyższył prowadzenie na 5-2. Sinner zdążył jeszcze zaserwować i zapewnić sobie zwycięstwo.

Tiafoe miał mniej konwencjonalną drogę do finału. Wygrał pierwszego seta w ćwierćfinale w sobotę, zanim Hubert Hurkacz wycofał się z powodu kontuzji łydki, a następnie obronił dwie piłki meczowe, pokonując Holgera Rune w trzech setach w półfinale.

Żaden Amerykanin nie zdobył tytułu w Cincinnati od czasu zwycięstwa Andy’ego Roddicka w 2006 roku.

Sabalenka awansowała o jedną pozycję na 2. miejsce w rankingu przed meczem, a następnie nie straciła seta w drodze do swojego 15. tytułu WTA. Nigdy nie przeszła półfinału w Cincinnati, przegrywając trzy razy w tej rundzie.

26-letnią Sabalenkę można teraz uznać za faworytkę US Open. Białorusinka opuściła Wimbledon z powodu kontuzji barku, a następnie wróciła do touru w Waszyngtonie dwa tygodnie temu.

„Powiedziałbym, że naprawdę gram w świetnego tenisa” – powiedział Sabalenka. „Prawdopodobnie nie jest to najlepszy tenis, jaki potrafię grać, ale na pewno tam dojdę. Mam nadzieję, że na US Open osiągnę jeszcze wyższy poziom”.

W meczu z Pegulą Sabalenka potrzebowała 17 minut, aby zbudować przewagę 4-1 w pierwszym secie. Pegula, który popełnił podwójny błąd serwisowy pięć razy, po raz pierwszy przełamał serwis, doprowadzając do remisu 5-5 w drugim secie, ale Sabalenka wygrała kolejne dwa gemy, kończąc mecz trwający 1 godzinę i 14 minut.

„Grała na wysokim poziomie i nigdy nie zeszła na dół” – powiedział Pegula. „Kiedy serwuje naprawdę dobrze, jest ciężko, szczególnie na tych szybkich kortach”.

Szósta w rankingu Pegula miała trudną drogę do finału. Po obronie tytułu w Toronto Amerykanka rozegrała dwa mecze w piątek z powodu przesunięć spowodowanych pogodą i miała trzy mecze trwające trzy sety. Jej czas na korcie przekroczył czas Sabalenki o ponad dwie godziny przed finałem.

„Udowodniłem sobie, że potrafię rozegrać wiele meczów i pokonać wiele wyzwań” – powiedział Pegula. „Nie mogę się doczekać, żeby przez kilka dni nie robić nic”.

Sabalenka dołączyła do zajmującej pierwsze miejsce w rankingu Igi Świątek jako jedyna zawodniczka z 10 lub więcej tytułami WTA od 2020 roku. Pokonała Świątek w półfinale w Cincinnati.