Niespodziewane kłopoty Coco Gauff w Pekinie. Piłki setowe, a potem zwrot!

Coco Gauff zwyciężyła w dwóch setach z Clarą Burel w swoim pierwszym meczu w turnieju WTA 1000 w Pekinie. I choć Amerykanka ostatecznie zapewniła sobie awans, wygrywając 7:5, 6:3, to nie była to dla niej łatwa przeprawa. W pierwszej partii faworytka musiała bowiem bronić setbola. Dla 20-latki to pierwszy triumf od blisko miesiąca!

Po raz ostatni tenisistka ze Stanów Zjednoczonych na korcie pojawiła się 1 września podczas US Open. Wówczas

Coco Gauff, jedna z najbardziej obiecujących młodych gwiazd tenisa, triumfowała w swoim pierwszym meczu w turnieju WTA 1000 w Pekinie, pokonując Francuzkę Clarę Burel. Chociaż wynik 7:5, 6:3 może sugerować pewne zwycięstwo Amerykanki, rzeczywistość była nieco bardziej skomplikowana. Gauff musiała stawić czoła trudnościom, w tym obronie piłki setowej w pierwszym secie, zanim mogła ostatecznie cieszyć się z wygranej. Dla młodej zawodniczki to było szczególnie ważne zwycięstwo, bowiem to jej pierwszy triumf od niemal miesiąca, a dokładniej od 1 września, kiedy to odpadła z US Open po porażce z Emmą Navarro.

Trudny powrót na kort

Po nieudanym występie na kortach Flushing Meadows, Gauff zniknęła z tenisowych aren na dłuższy czas. Od tego czasu nie uczestniczyła w żadnym turnieju, co sprawiało, że wielu kibiców i ekspertów zastanawiało się, w jakiej formie powróci na kort. Brak rywalizacji i dłuższa przerwa zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza dla zawodniczek, które opierają swoją grę na dynamice i intensywności. Z jednej strony, czas na regenerację mógł być korzystny dla Gauff, z drugiej zaś – przerwa mogła wpłynąć na jej rytm gry i pewność siebie.

Pierwszy set pełen emocji

Pierwszy set meczu z Burel pokazał, że Gauff nie miała łatwej przeprawy. Mimo iż Amerykanka objęła prowadzenie 4:2, to Burel, grająca z pozycji niżej notowanej zawodniczki, nie poddała się bez walki. Francuzka wywalczyła trzy gemy z rzędu, wychodząc na prowadzenie 5:4 i serwując na zwycięstwo w pierwszej partii. To była chwila, która mogła odwrócić losy meczu, jednak Gauff pokazała swoją dojrzałość i doświadczenie, pomimo młodego wieku. Broniąc setbola, udowodniła, że potrafi zachować zimną krew w kluczowych momentach spotkania.

Gauff, nie dając rywalce szans na wygranie pierwszego seta, odrobiła straty, doprowadzając do stanu 5:5. Następnie wygrała swoje podanie na 6:5, co postawiło Burel pod ogromną presją. Francuzka, nie będąc w stanie odpowiedzieć na rosnącą pewność siebie Gauff, straciła kolejne gemy, co pozwoliło Amerykance na zakończenie pierwszej partii wynikiem 7:5. Ważnym momentem było wykorzystanie czwartej piłki setowej, co tylko podkreśla determinację i wolę walki młodej tenisistki.

Druga partia – spokojniejsze, ale skuteczne rozgrywki

Po emocjonującej końcówce pierwszego seta, druga partia była już znacznie spokojniejsza, chociaż nie oznaczało to, że Burel zrezygnowała z walki. Obie zawodniczki wygrywały swoje podania, a mecz toczył się w wyrównanym tempie. Dopiero w ósmym gemie Gauff zdołała przełamać rywalkę, uzyskując prowadzenie 5:3, co dało jej ogromną przewagę psychiczną. W tym momencie młoda Amerykanka wiedziała, że jest bardzo blisko zwycięstwa, i nie zmarnowała tej okazji.

Chwilę później Gauff zamknęła całe spotkanie, triumfując 7:5, 6:3. Mecz trwał godzinę i 40 minut, co pokazuje, że był to dość wymagający pojedynek, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że obie zawodniczki miały swoje momenty dominacji. Dla Gauff to było niezwykle cenne zwycięstwo, szczególnie w kontekście jej dłuższej przerwy od gry oraz potrzeby odbudowania formy przed kolejnymi ważnymi turniejami.

Analiza gry Coco Gauff

Coco Gauff jest zawodniczką, która mimo młodego wieku, zdążyła już wyrobić sobie markę na światowej scenie tenisa. Jej gra opiera się na niezwykłej dynamice, zwinności oraz umiejętności szybkiej reakcji w trudnych sytuacjach. W meczu z Burel, te cechy były widoczne jak na dłoni. Choć Gauff momentami miała problemy z utrzymaniem równowagi w grze, to ostatecznie potrafiła opanować emocje i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Jednym z kluczowych elementów w grze Gauff jest jej skuteczność w decydujących momentach, co widzieliśmy chociażby podczas obrony setbola w pierwszej partii. W takich chwilach doświadczenie i mentalna odporność stają się kluczowe, a Gauff, mimo młodego wieku, zdaje się już posiadać te cechy. Oczywiście, nie jest jeszcze zawodniczką perfekcyjną – zdarzają się jej momenty dekoncentracji, jak wówczas, gdy pozwoliła Burel na wygranie trzech gemów z rzędu. Jednak z każdą kolejną grą Gauff nabiera pewności siebie, a jej rozwój jako zawodniczki jest niezwykle dynamiczny.

Wygrana w Pekinie nad Clarą Burel to dla Gauff pierwszy krok w tym turnieju, ale już teraz widać, że Amerykanka ma ambicje na znacznie więcej. W kolejnym meczu zmierzy się z Katie Boulter, brytyjską zawodniczką, która aktualnie zajmuje 34. miejsce w rankingu WTA. Boulter to zawodniczka, która potrafi sprawiać niespodzianki, dlatego Gauff nie może jej lekceważyć. Mecz ten zapowiada się na kolejny trudny pojedynek, w którym Gauff będzie musiała zaprezentować swoją najlepszą formę, jeśli chce kontynuować sukcesy w Pekinie.

Celem Gauff jest powrót do regularnego wygrywania na najwyższym poziomie, zwłaszcza po rozczarowującym występie na US Open. Zwycięstwo w Pekinie może być dla niej doskonałą okazją do odbudowania pewności siebie i przygotowania się na kolejne wyzwania. Jej ambicje sięgają jednak znacznie dalej – Gauff marzy o zdobyciu tytułu wielkoszlemowego, co wydaje się być tylko kwestią czasu, biorąc pod uwagę jej talent, determinację i postępy w grze.

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi Coco Gauff, jest utrzymanie stabilności formy. Młode zawodniczki często borykają się z problemem nieregularnych występów – raz wygrywają spektakularnie, a innym razem przegrywają z niżej notowanymi rywalkami. Gauff, mimo swoich licznych sukcesów, również nie jest od tego wolna. Porażka z Emmą Navarro na US Open była dla niej dużym rozczarowaniem, ale jednocześnie lekcją, którą musi przyswoić, aby stawać się coraz lepszą zawodniczką.

Kolejnym wyzwaniem jest rosnąca konkurencja w kobiecym tenisie. Zawodniczki takie jak Iga Świątek, Aryna Sabalenka czy Elena Rybakina stale podnoszą poprzeczkę, a Gauff musi stale rozwijać swoją grę, aby móc rywalizować na najwyższym poziomie.okazała się słabsza od Emmy Navarro i pożegnała się z wielkoszlemową rywalizacją w Nowym Jorku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od tego czasu Gauff nie grała, więc trudno było przewidzieć, w jakiej formie zaprezentuje się w stolicy Chin. Początek rywalizacji z Burel pokazał, że Amerykankę czeka duże wyzwanie. Choć faworytka wyszła na prowadzenie 2:4, to Francuzka nie złożyła broni i wygrywając trzy gemy z rzędu serwowała na seta. Szansy jednak nie wykorzystała, marnując m.in. setbola.
Co za końcówka! Coco Gauff broniła piłki setowej

To skrzętnie wykorzystała była wiceliderka rankingu, która doprowadziła do remisu 5:5, wygrała swoje podanie na 6:5, a następnie ponownie przełamała rywalkę, wykorzystując czwartą piłkę setową.

Druga partia nie obfitowała już w takie emocje. Obie tenisistki wygrywały swoje podania i dopiero w ósmym gemie Gauff zdołała przełamać niżej notowaną rywalkę, uzyskując prowadzenie 5:3. Krótko po tym 20-latka zamknęła natomiast całe spotkanie trwające godzinę i 40 minut wynikiem 7:5, 6:3. W następnej rundzie zmierzy się z Katie Boulter (34. WTA).